Lubisz samochody elektryczne? My też, więc bądźmy w kontakcie. Będziemy Cię informować o bieżących wydarzeniach, nowinkach technicznych, a dla wymagających mamy też rozważania naukowe. Zapraszamy!

Twój samochód wybrałby prąd.

Poznajemy samochody elektryczne czyli Piknik Ekologiczny 2017

29.05.2017, Anna Skarbek-Żabkin

W niedzielę odbył się w podwarszawskich Ząbkach I Zlot Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych. Piknik Ekologiczny 2017. Ideą, która przyświecała organizatorom jest propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez przybliżenie tematyki aut elektrycznych. Na zlocie spotkali się ludzie z różnych środowisk: producenci, biznesmeni, naukowcy i pasjonaci rozwiązań ekologicznych w transporcie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz patronatem Burmistrza Miasta Ząbki oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Tesla model S - po prąd

 

Wystawa „pod chmurką”

W części ekspozycyjnej zaprezentowane zostały samochody różnych marek w tym perełki elektrycznej i hybrydowej motoryzacji, m.in. Tesla model S i model X, Ford i jego najnowszy model Mondeo w wersji hybrydowej, Toyota Prius Plug-in Hybrid oraz BMW i3.

Tesla model X

Tesla model X [fot. B. Śladowski]

Skoro mowa o Toyocie, nie można pominąć kilku ciekawych informacji o nowym modelu Priusa Plug-In. Nowy Prius nie tylko różni się wyglądem od swojego poprzednika ale został wyposażony w bardziej pojemny akumulator (zamiast 4,4 kWh mamy teraz 8,8 kWh) oraz w dach z panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym przy odpowiednim nasłonecznieniu dostajemy dziennie dodatkowe 5 km. Podczas postoju panele ładują akumulator, natomiast podczas jazdy uzupełniają akumulator 12 V, tym samym zastępując akumulator główny z zasilania niektórych elementów wyposażenia auta.

Toyota Prius Hybrid Plug-in z panelami fotowoltaicznymi

Toyota Prius Hybrid Plug-in z panelami fotowoltaicznymi [fot. B. Śladowski, A. Skarbek-Żabkin]

To jak z tym „spalaniem”?

Od kilku miesięcy na stronie internetowej i przez portale społecznościowe organizatorzy zachęcali, aby przyjechać własnymi pojazdami elektrycznymi, dla których przewidziany został konkurs: Jeżdżę ekologicznie. Konkurencja polegała na uzyskaniu jak najmniejszego „splania”. Uczestnicy po przybyciu na zlot zgłaszali się do punktu pomiarowego, gdzie odczytywany był wynik „spalania” z przejechanej trasy. Minimalny dystans dla samochodu elektrycznego wynosił 50 km natomiast dla samochodu hybrydowego 100 km. Jeśli przebyta trasa wynosiła ponad 200 km, dodawane były punkty bonusowe.

Nissan Leaf

Nissan Leaf [Fot. B. Śladowski]

Ponadto odbył się konkurs Jeżdżę na kropelce, w którym miałam przyjemność wziąć udział, oraz Zbuduj pojazd mobilny, skierowany do projektantów, konstruktorów i budowniczych.

Jeżdżę na kropelce polegał na pokonaniu 1-kilometrowego odcinka wyznaczonej trasy samochodem hybrydowym udostępnionym przez organizatora konkursu i osiągnięciu jak najmniejszego zużycia paliwa.
Jak pokazały wyniki, istotnym elementem na zasięg samochodu elektrycznego i hybrydowego jest zachowanie/styl jazdy kierowcy. Autorzy bloga prowadzą obecnie badania nad tym zagadnieniem. O wynikach będziemy pisać na bieżąco.

Nowe serce kultowej Syreny

Ciekawostką na Zlocie była elektryczna Syrena. Pomysłodawcy wykorzystali błękitną 105-kę, którą wyposażyli w trójfazowy silnik prądu przemiennego, baterię nowoczesnych akumulatorów LiFePO4 o pojemności około 10 kWh które pozwalają na pokonanie około 100 km na jednym ładowaniu oraz profesjonalny system nagłośnienia car-audio.

Elektryczna Syrena

Elektryczna Syrena [Fot. A.Skarbek-Żabkin]

Co Ty wiesz o elektromobilności?

W moim odczuciu jedną z ciekawszych i bardziej wartościowych rzeczy na Zlocie był dział poświęcony edukacji ekologicznej dzieci. Edukacja najmłodszych jest niezwykle ważna w kształtowaniu ekologicznych podstaw. Wśród licznych atrakcji znalazł się autobus energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który jest Mobilnym Centrum Edukacyjnym, w którym można zobaczyć systemy samodzielnego pozyskiwania energii odnawialnej – kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenia, czy inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Ponadto dostępna była mini wypożyczalnia małych samochodów elektrycznych dla dzieci.

Autobus energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii

Autobus energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii [fot. B. Śladowski]

Oto co dzieci robiły podczas Zlotu.

Wypożyczalnia aut elektrycznych dla dzieci oraz malowanie samochodu

Wypożyczalnia aut elektrycznych dla dzieci oraz malowanie samochodu [fot. A.Skarbek-Żabkin]

I Zlot Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych. Piknik Ekologiczny 2017 zaliczam do wydarzeń udanych. Nie marka samochodu była tu ważna, a  myśl technologiczna i idea propagowania ekologicznych zmian w codziennym życiu, do których przyczyniają się m.in. zmiany w motoryzacji. Było to wydarzenie skierowane nie tyle do fanów elektrycznej motoryzacji, właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych ale do osób, które dopiero je poznają.

Dział: blog

Kategoria: